Soğuk Zincir Lojistiği Nedir?

Soğuk zincir lojistiği genellikle soğuk lojistik olarak bilinse de terminolojik anlamda dondurulmuş ve soğuk ürünlerin taşınması anlamına gelmektedir. Genel bir tanım yapacak olursak soğuk taşınacak ürünler frigolu araçlarla taşınarak tekrar indirilirken frigolu araçlara yüklenir ve bu sebeple dondurulmuş ve soğuk ürünler başka araçlarla taşınamaz ve başka bir sistemle kullanılamaz. Soğuk zincir lojistiği bir taşıma zinciri olarak bilinmektedir. Soğuk zincir lojistiği günümüzde daha çok kullanılmaktadır. İhtiyaç fazlalığından ortaya çıkan bu lojistik alt dalı kullanıma açık ve kullanım açısından geniş bir lojistik şeklidir dondurulmuş ürünler için en çok kullanılan bu alanda vazgeçilmez olmasının en büyük sebeplerinden birisi uzun ömürlülük ve güvenirlilik garantisi vermesidir. Daha çok batı kültürü bu taşıma sistemini kullanmaktadır çünkü onlarda pek fazla kahvaltı, akşam yemeği, çay vs. kültürü bulunmamaktadır bundan dolayı genellikle dondurulmuş ürün kullanmaktalar. Soğuk zincir lojistiği sadece dondurulmuş ürünlerde değil paketlenmiş ürünlerde de çok fazla kullanılmakta. Oda sıcaklığı ve paketlenmesi kaliteli yapıldığı sürece soğuk zincir lojistiği ile güvenilir şekilde taşınılabilir.

Ürünlerin soğuk zincir lojistiğinde taşınılabilmesi için öncelikle üretim sistemlerinde gerekli koşullarda yeterli seviyede dondurulmuş olmasıdır. Her ürünün korunması ve taşınması farklı olduğundan dolayı öncelik üretim tesisinde sağlam yapılmasıdır. Daha sonra frigorifik, soğutma üniteli tır gibi özelliklere sahip olan taşımalarla taşınmaktadır.

Soğuk Zincir Lojistiği Kullanım Alanları

Soğuk zincir yönetimi, zamandan beri ısıya dayanıklı olmayan (aşılar, serumlar, testler, vb.) Bir ürün için sabit bir sıcaklık (+ 2 ° C ile + 8 ° C arasında) sağlamak için kullanılan tüm araçları içerir. Soğuk zincir lojistiğine her zaman ihtiyaç duyulur özellikle yönetmeliği değişmiş, taşıma tarihi değişmiş, anlık ihtiyaçtan meydana gelen ve pek çok yeni standart geliştirilmesi gereken her yerde soğuk zincir lojistiğine ihtiyaç duyulmaktadır.

  • Medikal ürünlerin taşımacılığında, uzun süre ısı korunumu sağlanması gereken veya ısıdan uzak kalması gereken ilaçların lojistiğinde
  • Gıda ürünlerinin bozulmadan kilometrelerce, saatlerce taşınmasında
  • Kuru buz veya buz aküleri yardımıyla soğuk tutulması gereken ürünlerin taşınmasında
  • Kan, organ, ilaç, gıdaların nakliyesinde
  • Sebze ve meyvelerin taşımacılığında
  •  Basit Depo
  •  Termo mekanik yolla soğutma
  •  Atmosfer kontrollü olmazken soğuk hava deposudur.

Ve ayrıca Günümüzde, tüketicilerin güvenilir gıdaya ulaşma isteğinde artış yaşanmaktadır. Paketli, saklayabileceği ve ihtiyaç anında kullanılabileceği ürünler isteniyor. Bu da büyük ölçekli marketlerden küçük ölçekli marketlere kadar olan dağıtım kanalında Soğuk Zincirin önemini arttırmakta, daha fazla dikkat ve özenle sürdürülebilmesi gerektiğini göstermektedir. 

Soğuk Zincir Lojistiği Neden Önemlidir?

Soğuk zincir, gıda maddelerinin üretim noktasından tüketim noktasına kadar geçen sürede zararlı mikroorganizma ve bakterilerin oluşmasını önlemek ve uygun sıcaklıkta kalmasını sağlamak paketlenen ya da dondurulan ürünlerin için soğuk alanda depolanmasıdır. Soğuk zincir lojistiğinde diğer önemli bir kavramda uygun sıcaklıktaki ürünlerin dirençleri kırılmadan istenen noktaya ulaştırmaktır. Soğuk zincir lojistiği hizmeti veren firmaların dikkat etmesi gereken önemli özellikler bulunmaktadır; ısı derecesinin iyi olması, ürün araca yüklenmeden önce aracın gerekli ısıya getirilmesi, depoda soğuk, donuk, serin ısı derecelerinden uygun olan ısı tipinde muhafazasının sağlanması, depoda kullanılan ekipmanların depolaması yapılan gıda ürününe zarar vermemesi, örneğin: forklift olarak elektrikli forklift kullanılması, uygun paletlerin kullanılması, depoda çalışan personelin uygun kıyafetli olması ve uygun mesleki yeterliliğe sahip olması gerekmektedir. Soğuk zincir lojistiği ilk önce 2. Dünya savaşında ecza ürünlerinin, yiyeceklerin korunması için mekanik soğutma sistemini bulmuşlardır. Ülkemizde daha öncelerde pek kullanılmayan ve bize batı kültüründen geçen bu sistem yeni kullanılmaktadır bu yüzden büyük önem taşımaktadır. Soğuk zincir lojistiği iletişim ve koordinasyon yüksek bir üretim sistemdir. Katma değer oluşturan faaliyetler için tüm paydaşlar için gereklidir. Soğuk zincir lojistiğinin soğutucu depoları için bazı önemli noktalar bulunmaktadır; bağıl nem, sıcaklık, havalandırma, hava bileşeni, hava hareketleridir. Soğuk muhafaza yönetiminde bazı önemli hususlar vardır; ön soğutma, şoklama, kontrollü atmosferde depolama, soğutucu akışkanlar vs. yöntemler bulunmaktadır. Taze gıdanın cinsine ve firmaların kalite güvence anlayışına göre şekillenen bir dizi kontrolden geçirilerek hızla soğuk odalarda korumaya alınır. Taze ve donmuş gıdalar türlerine göre farklı sıcaklıklardaki reyonlarda satışa sunulur. Reyon sıcaklık kontrolleri çeşitli yöntemlerle sürekli olarak yapılmalıdır. Yani soğuk zincir lojistiği hassas bir lojistik alanıdır ve çok fazla dikkat gerektirmektedir bu hususlara dikkat edildiği sürece günümüzde daha da büyük önem taşıyan bir sistem haline gelecektir.

Instagram Hesabımızı da takip edebilirsiniz!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*