Karayolu Taşımacılığı

Karayolu Taşımacılığı, ürünlerin, malların ya da personelin karayollarında çıkış noktasından varış noktasına kadar olan süreci kapsamaktadır. Karayolu Taşımacılığına yapılan gereken yatırım, Demiryolları ve Hava Taşımacılığı gibi diğer ulaşım türlerine kıyasla çok daha azdır. İnşaat maliyeti, işletme maliyeti ve yol bakım maliyeti Demiryollarına yapılan yatırıma kıyasla daha ucuzdur.

Karayolu Taşımacılığının en büyük avantajı, ürünlerin, malların ya da personelin kapıdan kapıya teslimini sağlayabilmesi ve çok uygun maliyetli bir taşıma, yükleme ve boşaltma aracı sağlayabilmesidir. Çeşitli avantajlarına rağmen, Karayolu Taşımacılığına getirilen bazı kısıtlamalar mevcuttur. Örnek vermek gerekirse, Karayolu Taşımacılığı yapılan durumlarda kaza ve arıza riski olasılığı oldukça fazladır. Bu nedenle, motorlu ulaşım diğer ulaşım araçlarına göre güvenli değildir.

Hacimli malların uzun mesafelerde taşınması da uygun değildir ve maliyetlidir.

Yollar, motorlu taşıtların en önemli unsurlarından biri olduğundan, bu araçlar aynı zamanda Azot dioksit, uçucu organik bileşikler, karbon monoksit vb. çeşitli zararlı hava kirleticileri şeklinde çok fazla kirlilik yaymaktadır. Bu kirlilikler küresel ısınmaya ciddi tehdit oluşturmaktadır.

KARAYOLU TAŞIMA TÜRLERİ

 • HAYVAN
 • OTOMOBİL
 • BİSİKLET SÜRMEK
 • OTOBÜS
 • AĞIR ARAÇLAR
 • MOTORSUZ TAŞIMA

HAYVAN: En eski ulaşım aracıdır; bu genellikle karayolunda insanların ve ürünlerin taşınması için hayvanların kullanılmasını içerir. Bu ulaşım için kullanılan hayvan örnekleri arasında deve, at, eşek, fil ve zürafa bulunur.

OTOMOBİL: Tekerleklerden oluşan motorlu bir araçtır ve iç motorla çalıştırılır. Otomobiller, insanları ve eşyaları yollarda bir yerden başka bir yere taşımak için kullanılır.

BİSİKLET: Bu ulaşım aracı genellikle insanları veya eşyaları kısa ve orta mesafeli yolculuklarda taşımak için kullanılır. En ucuz ulaşım araçlarından biridir. Bisiklete binmek çok verimli, sıfır emisyonlu etkili bir ulaşım şeklidir ve yoğun ve sıkışık kentsel alanlarda motorlu araçlar açısından çok daha etkilidir.

OTOBÜS: Bu, insanları ve eşyaları çeşitli yerlere taşımak için tasarlanmış bir karayolu aracıdır. Bazı otobüsler, daha büyük yollarda bir seferde yaklaşık 18 ila 60 yolcu taşımak için büyük bir kapasiteyle tasarlanmıştır. Yaygın otobüs türlerinin örnekleri, tek katlı otobüs, çift katlı otobüsler, körüklü otobüsler, midibüsler ve minibüslerdir.

AĞIR ARAÇLAR: Bunlar ağır işler için tasarlanmış araçlardır. Örneğin tırlar, kamyonlar, kamyonetler, traktörler ve tankerler. Çoğu ağır hizmet aracı, özellikle eski modellerde dizel motorlarla çalıştırılır. Özellikle kentsel alanlarda ve en savunmasız nüfuslar arasında hem kronik hastalığa hem de erken ölüme neden olan yüksek seviyelerde partikül, nitrojen oksitler ve diğer kirleticiler yayabilirler.

MOTORSUZ TAŞIMA: Bunlar, paten, kaykay, itmeli scooter, el arabaları ve tekerlekli sandalye gibi küçük tekerlekli taşıma araçlarıdır. Motorsuz taşımacılık, aktif ulaşım veya insan gücüyle taşıma olarak da bilinir; bu ulaşım araçları genellikle eğlence amaçlı kullanılır.

KARAYOLU TAŞIMACILIĞININ AVANTAJLARI

 1. Karayolu Taşımacılığı, çok sayıda güzergâh ve varış noktası mümkün olduğundan hizmet esnekliği yaratır.
 2. Karayolu Taşımacılığındaki bakım maliyeti düşüktür.
 3. Direktlik sunar ve kapıdan kapıya iletişim mümkün kılınmıştır.
 4. Kısa mesafelerde büyük hız ve ucuzluk sağlar, sürekli hareket imkânı sağlanır.
 5. Karayolu Taşımacılığı, yerel bölgelerde daha fazla yolcu ve eşya taşır. Çünkü bunlar normalde demiryolu, hava ve deniz taşımacılığının olmadığı kasaba ve köyleri birbirine bağlamak için inşa edilir.
 6. Yollar, diğer sistemlerden daha büyük boyutlu nesneleri idare edebildiğinden, çok çeşitli mallar taşınabilir.

KARAYOLU TAŞIMACILIĞININ DEZAVANTAJLARI

 1. Yollar ve motorlu taşıtlar sürekli bakıma ihtiyaç duyar ve bu, işletme maliyetlerine büyük katkı sağlar.
 2. Karayolu Taşımacılığı birçok yeri diğer ulaşım araçlarından daha fazla birbirine bağlar.
 3. Çoğu sürücü ve çok dikkatsizdir ve bunun sonucunda birçok kaza binlerce can ve mala mal olmuştur.
 4. Kötü bakım, hava durumu ve trafik sıkışıklığı gibi birçok faktör nedeniyle Karayolu Taşımacılığı zaman zaman çok yavaş olabilir.
 5. Şehirlerin çoğunda yolu kaplayan o kadar çok araç var ki bu da trafik sıkışıklığına neden olabilir.
 6. Karayolu Taşımacılığı, ağır ve hacimli malların taşınması için uygun değildir.
 7. Otoyollar kırsal bölgenin güzelliğine ve kentsel yaşam için zararlıdır, motorlu araçlar şehirde küresel ısınmaya ve diğer çevresel tehlikelere yol açan çok sayıda hava kirliliğine neden olabilir.
 8. Karayolu ile ulaşım, programa uygun çalışmaz ve bu nedenle çoğu zaman çok hayal kırıklığı yaratır.
 9. Ürünler normalde tartılmaz ve bu nedenle ücretler ayrım gözetmeksizin yapılır.

ARAÇ TEDARİK SÜRECİ

Lojistik şirketinin taşımacılığını yaptığı müşterilerden gelen talepler doğrultusunda istenilen ürünün türüne göre araç tedarik edilmektedir.

Araç tedarik süreci ise aşağıdaki gibidir.

 • Müşteriden gelen talep, talepler listesine eklenir.
 • Ürünlerin çıkış noktası ile varış noktası arasındaki KM hesaplanıp, uygun navlun çıkarılır. (Şirket Prosedürleri gereği hesaplama yöntemi mevcut)
 • Araç ve talep edilen ürünün türüne göre ilgili nakliyeciler aranır.
 • İlgili talebe uygun aracının olup olmadığı sorgulanır.
 • Uygun aracı olması durumunda çıkarılan navlunu nakliyeci ile paylaşıp aracın alınması sağlanır.
 • Araç plakaları alınıp ilgili talebe işlenir.
 • Son olarak aracı yükleme adresine yönlendirilir.

ŞİRKET PROSEDÜRLERİ GEREĞİ ARAÇ KAYIT EVRAKLARI NELERDİR?

Lojistik şirketlerin politikaları gereği hem kendi güvenliği hem de müşteri ve ürün güvenliği için ürünleri taşıması için tedarik edilen spot araçların ve şoförün şirket sistemlerine kayıt edilebilmesi için birtakım evraklar ilgili nakliyeciden istenir. İstenilen evrakların fotokopisi çekilip Araç Kayıt Klasörüne konulur. Nedir bu evraklar?

TAŞIT KARTI (K1, C2 BELGESİ)

TAŞIMA İRSALİYESİ

SİGORTA POLİÇESİ

VERGİ LEVHASI

SRC BELGESİ

RUHSAT

FATURA

EHLİYET

KİMLİK

ARAÇ KAYIT EVRAKLARININ GÖRÜNTÜ ÖRNEKLERİ

Instagram Hesabımızı da takip edebilirsiniz!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*