Türkiye’nin En Çok İhracat Yaptığı Ülkeler

İHRACAT NEDİR?

Diğer bir adı da dışsatım olan ihracat bir ülkede üretilen veya farklı bir ülkeden temin edilen malın farklı ülkelere satılması işlemidir. Peki, ihracat ve ithalat nedir? Ülke ekonomisi için ne kadar önemlidir?
İhracat ülke ekonomisi için büyük bir önem arz ettiği gibi dış ticaret dengesinin en önemli faktörlerinden birisidir. İhracat döviz karşılığında yapılan bir ticarettir ve ülkeye döviz girdisinin en büyük kaynağıdır. Dış ticaret dengesinde ihracat ve ithalat birbirlerine zıt iki kavramdır ve birbirlerini sürekli dengelerler.
Dış ticarette ihracatın fazla olması ülke ekonomisi için büyük bir artı oluştururken ithalatın fazla olduğu ülkelerde ekonomik kayıp anlamına gelir. Çünkü ihracatta döviz girdisi yaşanırken ithalatta döviz çıktısı söz konusudur. Onun için ülkeler her zaman ihracatlarına önem gösterirler.

TÜRKİYE’DE SON İHRACAT İSTATİSTİKLERİ

Genel ticaret sistemine göre ihracat 2021 yılı Ocak-Aralık döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre %32,8 artarak 225 milyar 291 milyon dolar, ithalat %23,6 artarak 271 milyar 424 milyon dolar olarak gerçekleşti.
Ülkemizde son yıllarda ihracat rakamları görüldüğü üzere artış göstermiş ve bu durum ülkemiz ve ülkemizdeki ticaret adına son derece olumlu olmuştur.
Tabi ki bir ülkenin son derece istikrarlı ve kararlı ticari adımları diğer ülkelerle olan ticari ilişkilerini de etkileyecek olup Türkiye için bu durum olumlu yönde seyretmiştir ve son zamanlarda ihracat rakamları artarak diğer ülkelerin ticari açıdan dikkatini çekmiştir.

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK İHRACATI YAPILAN 20 ÜRÜNÜ

Türkiye’nin en çok ihracatı yapılan ürünleri aşağıda belirtilmiştir.

1. Otomobiller
2. İşlenmemiş altın
3. Kamyon
4. Kuyumcu
5. Otomobil parçaları ve aksesuarları
6. İşlenmiş petrol yağı
7. Tişört, yelek (örme veya tığ işi)
8. Demir veya alaşımsız çelik çubuk
9. Kadın giyim
10. İzoleli tel ve kablo
11. Halılar ve diğer tekstil yer döşemeleri
12. Buzdolabı ve derin dondurucular
13. Kazaklar ve formalar (örme veya tığ işi)
14. Pistonlu motor parçaları
15. Toplu taşıma araçları
16. TV alıcıları / projektörleri/ monitörleri
17. Erkek takım elbise ve pantolonlar (örme veya tığ işi hariç)
18. Sıcak haddelenmiş demirli veya alaşımsız çelikler
19. Muhtelif mobilya
20. Fındık ve diğer kuruyemişler

Gördüğümüz üzere Türkiye’nin en çok ihracatını yaptığı 20 ürün sıralanmıştır. Burada bakacak olursak otomobil ilk sırada yer almakta daha sonrasında işlenmemiş altın(ham) ve sonrasında ise kamyonlar gelmekte ilk üç ihracat ürününü bu şekilde sıralamamız mümkündür.

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK İHRACAT YAPTIĞI ÜLKELER

Türkiye’nin ihracat yaptığı ülkeler sıralaması, avantajlı pazarları işaret etmesinin yanında operasyonların şekillendirilmesi açısından da önemlidir. Zira her ülkenin piyasa koşulları ve yasal süreçleri farklıdır. Dolayısıyla ihracat nasıl yapılır sorusuna yanıt verirken ilgili ülkenin özelliklerini de göz önünde bulundurmak gerekir.

Bu durum, ihracat için gerekli belgeler açısından fark yaratabilir. Çünkü her ülkede uygulanan gümrük prosedürleri aynı değildir. Hâl böyleyken o bölgeye yönelik e-ihracat stratejilerinin belirlenmesi esnasında evrakların toplanması için harcanacak zaman ve efor ile ayrılması gereken bütçe de göz önünde bulundurulmalıdır.

ALMANYA

Ülke bazındaki ihracat sıralamasının ilk sırasında Almanya’nın yer almasının şaşırtıcı olduğunu belirtmek zordur. Yurt dışında en çok Türk’ün yaşadığı ülke olma unvanını da elinde bulunduran Almanya’da ülkemizde imal edilen ürünlere yönelik talebin fazla olması, son derece anlaşılabilir bir durumdur.
2021 yılı itibarıyla ülkemizden Almanya’ya yapılan ihracatın toplam tutarı, 17 milyar 705,4 milyon dolar seviyesine ulaşarak tarihî zirvesine ulaşmıştır. Bu ülkeye en çok satılan ürün gruplarına baktığımızda ise karşımıza sırasıyla otomotiv, hazır giyim, demir ve demir dışı metaller çıkar. Tüm bu veriler ışığında Almanya’nın Avrupa’ya e-ihracat yapmak için en ideal ülkelerden olduğuna dair bir sonuca varılabilir.

BİRLEŞİK KRALLIK

Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı ülkeler sıralamasının ikinci basamağında ise Birleşik Krallık yer alır. İrlanda Cumhuriyeti, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda gibi ülkeleri de kapsayan bu devletler topluluğun ticari anlamdaki lokomotifinin İngiltere olduğu rahatlıkla söylenebilir. Üstelik bu durum, sadece geleneksel satışlar için değil internet üzerinden yürütülen ticari faaliyetler için de geçerlidir. İngiltere, Avrupa’nın e-ticaret hacmi en büyük ülkelerinden biridir. 2020 yılı itibarıyla İngiltere’de yaşayan yaklaşık 49 milyon kişi, internet üzerinden alışveriş yapmıştır.
Tıpkı Almanya gibi İngiltere’ye sattığımız ürünler listesinin başında da otomotiv bulunur ve bu sektörü tekstil takip eder. İngiltere’de internet üzerinden en çok satın alınan ürün grubunun giyim ve ayakkabı olduğunu da düşünürsek bu ülkeye yönelik e-ihracat operasyonları için tekstil ürünlerinin tercih edilebileceğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ

Yurt dışında en çok Türk’ün yaşadığı beşinci ülke olan Amerika, e-ihracat için de oldukça yüksek potansiyele sahip bir bölgedir. Bunun öncelikli nedeninin, ülkede internet üzerinden yapılan satışların miktarı olduğunu söylemek mümkündür. Amerika’daki e-ticaret sektörünün toplam hacmi, 2021 yılı itibarıyla 870 milyon doları aşmış durumdadır.
Bunun yanında Amerika ve Türkiye arasındaki ticari ilişkilerde yükseliş trendindedir. 2021’de Türkiye’nin ihracat rakamlarının en çok artış gösterdiği ülke Amerika’dır. Bu veri de söz konusu ülkenin e-ihracat için ideal bir pazar olduğunu gösterir.

İTALYA

Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı ülkelerden İtalya’daki e-ticaret hacmi 2021’de 26 milyar doları bulmuştur. Bu rakamın önceki yıla kıyasla %17’lik bir artışı işaret ettiği de düşünülürse İtalya’nın e-ihracat için tercih edilebilecek, büyüyen bir pazar olduğu sonucu çıkarılabilir.
İtalya’nın Türkiye’den ihraç ettiği ürünlerin toplam tutarı ise aynı yıl için 10 milyar dolar barajını aşmıştır. Konuya sektör bazında baktığımızda ise ihracat listesinin üst sıralarında motorlu taşıtlar, makineler, demir-çelik ve meyve gibi gıda ürünleri yer alır.

İSPANYA

İspanya, e-ticaret sektörünün büyüklüğü ve seyri açısından İtalya’ya ciddi benzerlikler taşır. 2021’de internet üzerinden yapılan satışların toplamı 27 milyon dolar, yıllık yükselişi ise yine %17 oranındadır. Buradan hareketle bu ülkenin de e-ihracat için ideal pazar niteliği taşıdığını söylemek yanlış olmaz.
Türkiye, geride bıraktığımız yılda İspanya’ya yaklaşık9 milyar 242 milyon dolarlık ihracat yapmıştır. Bu işlemlerde başı otomotiv, tekstil, demir-çelik ve petrol yağları çeker.

TÜRKİYE’NİN İHRACAT HACMİ NASILDIR?

Türkiye’nin 2021 yılındaki toplam ihracat hacmi,225 milyar 367,7 milyon dolardır. Bu rakam, aynı zamanda 2020’ye göre %32,9’luk bir artış olduğunu da gösterir. Yapılacak her türden e-ihracat pazar araştırması için önemli olan bu veri, Türkiye’den diğer ülkelere yapılacak satışların, önümüzdeki yıllarda da artış gösterebileceğine dair ipuçları sunar.

Instagram Hesabı‘mızı da takip edebilirsiniz!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*