Taşıma Yönetim Sistemi

Taşıma Yönetim Sistemi (TMS) işletmelerin hem gelen hem de giden malların fiziksel olarak taşınmasını planlamasına, yürütmesine ve optimize etmesine yardımcı olmak, nakliyenin yasalarla uyumlu olduğundan ve uygun belgelerin elde bulunduğundan emin olmak için teknolojiyi kullanan bir lojistik platformudur. Bu tür bir sistem genellikle daha büyük bir tedarik zinciri yönetimi (SCM) sisteminin parçasıdır.

Taşıma yönetimi çözümü veya taşıma yönetim yazılımı olarak da bilinen TMS, günlük nakliye operasyonları, ticaret yasalarıyla uyumluluk bilgileri ve belgeleri hakkında görünürlük sağlarken yük ve malların zamanında teslim edilmesini mümkün kılar. Taşıma yönetim sistemleri ayrıca nakliye sürecini kolaylaştırır, işletmelerin kara, hava veya deniz yoluyla yürütülen nakliye operasyonlarını yönetmelerini ve optimize etmelerini kolaylaştırır.

DAHA ÖNCESİNDE BİR TAŞIMA YÖNETİM SİSTEMİ OLMASI NEDEN ÖNEMLİDİR?

Taşıma yönetim sistemleri, tedarik zincirlerinde merkezi bir rol oynar, planlama ve tedarikten lojistik ve yaşam döngüsü yönetimine kadar sürecin her bölümünü etkiler. Güçlü bir sistemin sağladığı geniş ve derin görünürlük, nakliyenin daha verimli planlamasına ve yürütülmesine olanak tanır. Bu da müşteri memnuniyetini artırır. Böylece daha fazla satış sağlanır ve işletmelerin büyümesine yardımcı olunur. Yaşadığımız ve çalışmalarımızı yürüttüğümüz böylesine dinamik bir küresel ticaret ortamında, ticaret politikaları ve yasalara uyumlulukla ilgili karmaşık süreçlerde başarıyla yol almanızı sağlayacak bir sisteme sahip olmak önemlidir.

TMS TEKLİFLERİ

İşletmeler, mevcut bulut veya şirket içi kurumsal kaynak planlama (ERP) yazılımları ve SCM çözümleriyle entegre edilebilen bağımsız bir taşıma yönetim sistemi satın alabilir. Bazı TMS çözümlerinin ticari belge hazırlama özellikleri vardır veya TMS’nizi bir küresel ticaret yönetim (GTM) uygulama yazılımıyla tamamlayabilirsiniz. Genellikle daha az özelliğe sahip diğer TMS’ler, ERP ve SCM ürün setlerinde modüller olarak bulunur.

KİMLER TAŞIMA YÖNETİM SİSTEMİ KULLANIR?

Taşıma yönetim sistemleri öncelikle düzenli olarak mal göndermesi, taşıması ve alması gereken işletmeler tarafından kullanılır. Örneğin;

 • Distribütörler,
 • E-ticaret şirketleri,
 • Perakende işletmeleri,
 • Üçüncü taraf ve dördüncü taraf lojistik (3PL ve 4PL) şirketleri ve lojistik hizmeti sağlayıcılar (LSP’ler) gibi lojistik hizmetleri sağlayan şirketler.

Bu maddeler arasına imalatçılarda eklenebilir imalatçılarda sıraladığımız diğer maddeler gibi TMS kulanma hakkına sahiptir. İnşaattan yaşam bilimlerine kadar neredeyse her sektördeki işletmeler bir taşıma yönetim sistemi kullanıyor. En önemli kullanıcılar, navlun için yılda 100 milyon ABD Doları veya daha fazla harcama yapan işletmelerdir. Ancak bulut tabanlı TMS çözümlerinin kullanıma sunulması, daha küçük işletmelerin taşıma yönetim sistemini tedarik zincirlerine dahil etmenin avantajlarından daha uygun maliyetlerle yararlanmalarını sağladı.

Standart TMS yazılım modülleri aşağıdakilerden oluşur:

 • Yük Optimizasyonu
 • Güzergah Planlama ve Optimizasyon
 • Teslim
 • Navlun Denetimi, Ödeme vb.
 • Bahçe Yönetimi
 • Gelişmiş Nakliye
 • Sipariş Görünürlüğü
 • Taşıyıcı Yönetimi

TAŞIMA YÖNETİM SİSTEMİ’NİN GELECEĞİ

Müşterilerin artık yalnızca zamanında değil, iki gün içinde hatta aynı gün teslimat beklentileri artmaya devam ediyor. Ayrıca nakliye süreci boyunca gelişmeleri gerçek zamanlı olarak paylaşmak zorundasınız. Sürekli değişen küresel ticaret mevzuatları da tedarik zincirlerini, genellikle bir taşıma yönetim sistemine yatırım yaparak, inovasyon yoluyla ayak uydurma zorluyor.

Taşıma yönetim sistemleri, tüketicilere daha hızlı yanıtlar, işletmelere ise daha ayrıntılı bilgiler sağlayarak daha sağlam ve zengin özellikli hale gelmeli. Makine öğrenimi, taşıma yönetim sistemlerinin daha akıllı olmasını sağlayarak daha iyi öneriler ve daha doğru tahminler sağlar.

Şirketler, görünürlüğü daha da iyi hale getirmek ve daha iyi müşteri hizmeti sunmak için taşıma ve küresel ticaret yönetim sistemlerini yeni teknolojilerle entegre etmeyi seçebilirler. Şu anda kullanabileceğiniz bu yenilikçi teknolojilerden bazıları şunlardır:

IOT FİLO İZLEME

Internet of Things (IoT) cihazları ve sensörleri, sürüş koşullarının, rotaların ve varlıkların geçiş sırasında görünürlüğü dahil olmak üzere gerçek zamanlı filo izleme olanağını sıradan bir iş hale getirir. Şirketler yakıt ve bakım maliyetlerini düşürebilir, gecikmeleri azaltabilir ve sürücü güvenliğini artırabilir.

DİJİTAL ASİSTANLAR

Dijital asistanlar genellikle sohbet robotları olarak adlandırılır. Nakliye bilgilerini anında, diyaloğa dayalı yanıtlarla sunarak daha yüksek müşteri memnuniyeti sağlarlar.

UYARLANABİLİR ZEKA VE MAKİNE ÖĞRENİMİ

Taşıma yönetim sistemleri, geçmiş verilere ve trendlere makine öğrenimi uygulayarak, nakliye süresini daha doğru bir şekilde tahmin edebilir, kapasiteyi planlayabilir, risk altındaki gönderileri belirleyebilir (örneğin, kullanım süresi dolmak üzere olan mallar ve zamana ya da sıcaklığa duyarlı ürünler) ve daha da fazla olanak sunar. Gelişmiş yapay zekâ, taşıma yönetim sisteminizin yoğun trafik dönemlerinde alternatif teslimat yolları gibi daha doğru ve bilinçli öneriler sunmasını da sağlayacaktır.

Bu maddeler arasına; 

Blok Zincir ve Soğuk Zincir Yönetimi de eklenebilir.

TAŞIMA YÖNETİM SİSTEMİ’NİN AVANTAJLARI

Bir TMS ve daha genel olarak modern taşıma yönetimi, işletmelere pek çok avantaj sağlar. En önemli avantajlardan bazıları şunlardır:

 • İşletme ve son müşteri için daha düşük maliyetler
 • Coğrafyalar, modlar ve taşıyıcılar arasında tedarik zinciri süreçlerini kolaylaştırma
 • Daha hızlı ve daha doğru faturalama ve belgeleme için iş operasyonlarının otomasyonu
 • Özellikle geçiş sırasında görünürlük ve güvenlikte iyileştirme
 • Daha az manuel adım sayesinde daha az gecikme ve daha hızlı teslimat ile zaman tasarrufları
 • Tek platformda hem yerel hem de küresel ölçekte navlun takip etme özelliği
 • İthalat ve ihracatta cezaları ve nakliye gecikmelerini en aza indiren daha iyi yasal uyumluluk
 • Daha iyi raporlama sayesinde daha hızlı eylem ve süreç iyileştirmeleri sağlayarak yeni iş içgörürleri
 • Gerçek zamanlı gelişmeler ve daha az sevkiyat gecikmesi ile müşteri hizmetlerinde ve müşteri memnuniyetinde iyileşmeler
 • Müşterilerin hızlı, zamanında nakliye taleplerini karşılayarak ve aşarak işi ölçeklendirme olanağı

Bir TMS, her işletmenin malların fiziksel olarak taşınmasına yönelik plan yapmasına, bunu yürütmesine ve optimize etmesine yardımcı olabilir.

PLANLAMA

Bir TMS, çok etaplı taşıyıcı rotalarını optimize etmek dahil olmak üzere maliyet, verimlilik ve mesafeye dayalı olarak işletmenin optimum nakliye türünü ve en iyi taşıyıcıyı seçmesine yardımcı olur. Güçlü bir TMS, tedarik zincirinin her aşamasına görünürlük sağlayabilir. Küresel ticaret yönetimi işlevleriyle birlikte ticaret ve tarifeler hakkında, gümrük ve diğer ticaret düzenlemeleri nedeniyle meydana gelebilecek olası gecikmeler konusunda bilgi sunabilir.

YÜRÜTME

Taşıma yönetim sistemlerinin yürütme özellikleri çok çeşitlidir. Ancak yük eşleştirme ve taşıyıcılarla iletişim, gönderileri belgeleme ve izleme, navlun faturalama ve ödeme işlemlerine yardımcı olma işlevlerini içerebilir. Bazı gelişmiş TMS çözümleri, takip ve izleme hizmetleri de sunarak taşıyıcılar, distribütörler, depolar ve müşteriler arasında gerçek zamanlı bilgi alışverişine olanak tanır. Bu tür gelişmiş sistemler, nakliyelerin ticaret yasalarıyla uyumlu olmasını sağlayan uygun ithalat ve ihracat belgelerinin sağlanması dahil olmak üzere karmaşık uluslararası lojistiği idare edebilecek işlevlere de sahip olabilir.

OPTİMİZASYON

TMS optimizasyon kapasiteleri genellikle raporlar, gösterge panoları, analitik ve taşıma karar destek sistemiyle performans ölçme ve izleme becerisini içerir.

Instagram Hesabı‘mızı da takip edebilirsiniz!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*