RO-RO Taşımacılığı

RO-RO NEDİR?

RO-RO: Roll on ve Roll off kelimelerinin ilk iki harfinden kısaltılmış deniz gemisinin adıdır. İngilizce’den Türkçe anlamı: tekerlekli araçların taşınması anlamına gelir. Deniz yoluyla bir yerden başka bir yere kara yolu taşıtları sağlar. Dünyada ilk kullanımı 1851 senesinde olmuştur ve bugün tüm dünyada yoğun bir şekilde kullanılan bir taşıma şeklidir.

Ro-Ro limanları, ülkeler arasında rahat geçiş sağlar ve genellikle daha kolay yüklemeye izin verir. Ro-Ro gemilerinde taşınan araçlar, Ro-Ro limanında gemiye yüklenir ve varış noktasında boşaltılır. Bu nedenle bu gemilerin yanaşma noktaları sıradan limanlar yerine ro-ro limanları olarak seçilmektedir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte Çin’den sevk edilen araçlar veya Çin’e geçiş yapan araçlar için Çin’in Ro-Ro limanları büyük önem taşıyor.

Kara yolu toplu taşıma arayışı, özellikle araçların geçilmez veya çok zor olduğu yerlerde birçok olumsuz etkiyi beraberinde getirmiştir.

RO-RO GEMİLERİNİN ARAÇ KAPASİTESİ

Ro-Ro gemileri, üretim tekerlekli araçların taşınmasında kullanılmaktadır. Bu nedenle gemilerin kargo kapasitesi standart gemilere göre daha fazladır. Ro-Ro gemileri, standart feribotlara göre daha büyük kapasiteleri ile dikkat çekiyor ve farklı lojistik firmalarına göre farklı boyutlara sahipler.

Genel bir Ro-Ro gemisinin kapasitesine bakacak olursak, Ro-Ro gemisine yaklaşık 300 ila 500 standart binek araç yüklenebilmektedir. Binek araçlardan daha fazla yer kaplayan Ro-Ro gemilerine yaklaşık 80 ila 100 kamyon yüklenebiliyor. Belirli bir aracın yük kapasitesi, farklı amaçlara yönelik Ro-Ro gemileri ve farklı üreticiler arasında farklılık gösterse de, ortalama olarak tüm Ro-Ro gemilerinin yük taşıma kapasiteleri benzerdir.

RO-RO GEMİLERİNE ARAÇ YÜKLEME

Bir Ro-Ro gemisine araç yüklerken, aracın sürücüsünün liman bölgesinde olması gerekmektedir. Limandan taşıma izninin alındığı tarih ve saatte sevkiyat işlemini başlatın. Bir Ro-Ro gemisine araç yüklenirken, bazı durumlarda gemiye sadece treyler yüklenir. Ayrıca gemide semi treyler ve treyler bulunan tırlar da bulunuyor.

Bir Ro-Ro gemisine nasıl araç yükleneceği ve kamyon gibi uzun ve geniş bir aracın hangi kısımlarının yükleneceği tamamen nakliye firması ile sevkiyat firması arasındaki anlaşmaya bağlıdır. Kamyonlar gibi, araçların yüklenmesi de taşıyıcı ve sevkiyat şirketi arasındaki anlaşmaya göre gerçekleştirilir.

Ro-Ro gemisi yükleme limanına yaklaştıktan sonra önce geminin ambarını açın. Gemiye yüklenmesi istenen araçlar önceden belirlenen sıra ile gemiye yüklenir. Ro-Ro gemilerinin genellikle arka kısımlarında kapak bulunmaktadır. Bu kapaklar ve bununla birlikte gemilere eklenen ek bölümler sayesinde özel ekipmanların ya da frigo taşımacılığının da yapılmasına imkan sunmaktadır.

RO-RO TAŞIMACILIĞININ FAYDALARI

Ro-Ro taşımacılığı, uluslararası taşımacılıkta en önemli taşıma yöntemlerinden biridir. Özellikle çok sayıda tekerlekli aracın taşınması için diğer taşıma yöntemleri kullanıldığında maliyet çok yüksek değerlere çıkmakta, sürecin ilerlemesi çok yavaş ve sorunlar yaşanmaktadır. Ancak Ro-Ro gemilerine araç yüklemek ve taşımak diğer yöntemlere göre daha kolaydır. Peki Ro-Ro taşımacılığının faydaları nelerdir ve Ro-Ro araç taşımacılığı firmaya ne gibi avantajlar sağlamaktadır?

  • Diğer alternatif ulaşım yöntemlerine göre Ro-Ro gemilerine araç yüklemek çok daha kolaydır. Bu nedenle Ro-Ro taşımacılığı diğer yöntemlere göre firmaya zaman kazandırabilir.
  • Ro-Ro taşıma araçlarının güvenliği, yol boyunca gemiler tarafından sağlanmaktadır. Aynı zamanda Ro-Ro gemileri yol ve benzeri yöntemlere göre daha güvenilir bir alternatif olarak ilk tercihtir.
  • Ro-Ro gemileri ile taşınan tüm araçların dış etkenlerden dolayı zarar görme olasılığı düşüktür. Ancak başka yollarla taşınan araçlarda herhangi bir sarsıntı veya benzeri koşullarda çizilme olasılığı oldukça yüksektir.
  • Aracın Ro-Ro gemisine yüklenmesi, doğrudan bu iş için geliştirilen ekipmanlar kullanılarak gerçekleştirilir. Bu nedenle gemiye araç yüklemek ve taşımak daha kolaydır. Roll-On ve Roll-Off taşıma, yükleme sürecinde firmaya zaman ve maliyet tasarrufu sağlar.
  • Ro-Ro nakliye limanı, yüklerin Ro-Ro gemileri tarafından doğrudan transferi için tasarlanmıştır. Bu nedenle, bu limanlarda yükleme çok daha kolaydır.
  • Ro-Ro gemisine araç yükleme işlemi diğer yöntemlere göre çok daha kısadır. Ro-Ro taşımacılığının avantajı genellikle firmalar için zamandan tasarruf sağlamayı amaçlar.
  • Ro-Ro gemisinde gerçekleştirilen taşıma operasyonlarında daha büyük kapasiteli araçların taşınması tek gemi ile yapılmaktadır. Aynı kapasitedeki araçların karayolu veya demiryolu ile taşınması, firmaların daha yüksek nakliye maliyetleri ödemesine neden olacaktır.
  • Teknolojinin gelişmesiyle birlikte Ro-Ro taşımacılığı yapan firma sayısı artmaya devam ediyor. Bu noktada firmalar, istedikleri fiyat ve hizmetleri alabilmek için binlerce farklı firma seçeneği arasından seçim yapabilirler.

RO-RO TAŞIMACILIĞININ SUNDUĞU ÇEŞİTLİ AVANTAJLAR

Roll-on-roll taşıma sisteminin birçok avantajı vardır ve malların pratik ve hızlı bir şekilde taşınmasını sağlar. Bu sayede Ro-Ro ulaşım güzergâhlarının sayısı da artmaktadır. Hızlı ulaşım hızı nedeniyle Avrupa başta olmak üzere birçok bölgeye düzenlenebilmekte ve yeni güzergahlar eklenebilmektedir.

Limanda yüklenen yükün tekrar işlenmesi gerekmediğinden işletme maliyetleri açısından da avantajları vardır. Bu noktada Ro-Ro taşımacılığının sağladığı avantajlar arasında ekonomik bir avantaj da bulunmaktadır. Pratikliği ve hızı sayesinde yüklerin gereksiz yere limanda kalmasını engelleyebilmektedir. Mallar, limanda çok uzun süre beklemek zorunda kalmadan, gemiyle hızlı bir şekilde varış noktasına ulaşır. Ro-Ro taşımacılığında yoldaki gibi çeşitli ücretler ödemek mümkün değildir. Yurtdışında çeşitli ülkelerde geçerli geçişleri, sınırları ve çeşitli trafik sorunlarını önleyin. Bu taşıma şekli sınır limanlarında uzun hatlara sahip olmadığı için malların varış noktasına nispeten hızlı bir şekilde ulaşmasını sağlayabilir.

RO-RO TAŞIMACILIĞI HİZMETİ VEREN LİMANLAR

Ülkemizin uluslararası Ro-Ro taşımacılığı faaliyetlerinin büyük çoğunluğu 28 hat üzerinden gerçekleştirilmektedir. Ro-Ro Taşımacılığı hizmetinde bulunan başlıca firmalardan bahsedecek olursak; 

U.N. RO-RO İŞLETMELERİ: Pendik-Trieste, Ambarlı-Trieste, Pendik-Toulon ve Mersin-Trieste

ULUSOY DENİZCİLİK: Çeşme-Trieste

EGE RO-RO AŞ’nin (İTALYAN ORTAKLI): Tekirdağ-Trieste

ALTERNATİVE TAŞIMACILIK: Yalova-Lavrio-Trieste, Yalova-Sete ve Çeşme-Sete

AKDENİZ RO-RO DENİZ TAŞIMACILIĞI: Samsun-Novorossiysk ve Samsun-Gelincik

AKGÜNLER İŞLETMELERİ: Taşucu-Girne

HATAY RO-RO: İskenderun-Duba

MEDSTAR SHİPPİNG TRANSPORT: Taşucu-Tripoli ve Taşucu-Latakya

FİLO DENİZCİLİK: Taşucu-Girne ve Mersin-Famagusta

CENK DENİZCİLİK VE LİMAN HİZMETLERİ: Zonguldak-Chornomorsk

UKR FERRY: Haydarpaşa-Chornomorsk

Karadeniz’de;
Zonguldak-Skadovs(Ukrayna)
Zonguldak-Odessa(Ukrayna)
Samsun-Novorrossisky(Rusya)
Trabzon-Sochi(Rusya)
Rize-Poti(Rusya) hatlarını sıralayabiliriz.

TÜRK NAKLİYECİLERİNİN AVRUPA’DA KULLANMAKTA OLDUĞU RO-RO HATLARI

1. İSVEÇ HATTI

Trelleborg-Travemunde (TT Line)
Rostock-Travemünde (TT Line)
Swinovjscie(Polonya)-Ystad(Isvec)
Travemünde-Gothenburg

2. İNGİLTERE HATTI

Calais-Dover (Sea Freight)
EuroTunnel ( Calais-Folkestone)
Dunkerque- Dover ( Norfolk Line)

3. YUNANİSTAN – İTALYA HATTI

Patras-Bari( Blue Star Freight)
Patras-Ancona(Bule Star Freight)
Igoumenitsa-Ancona(Blue Star Freight)
Igoumenitsa-Bari

4. FİNLANDİYA HATTI

Rostock-Helsinki
Stockholm-Helsinki
Travemünde-Helsinki

5. DANİMARKA HATTI

Rostock-Gedser

6. NORVEÇ HATTI

Kiel-Oslo hatları arasında faaliyet göstermektedir.

KAYNAKÇA

https://blog.yolda.com/denizcilikte-ro-ro-tasimaciligi-nedir-nasil-yapilir/

https://www.kamyonum.com.tr/haber/Tum-Dunya-Limanlarini-Birbirine-Baglayan-Tasimacilik-Ro-Ro-Seferleri/33124

https://www.tasimacilar.com/makaleler-gorus-ve-yazilar/turkiye-ve-avrupadaki-ro-ro-hatlari-11489h

www.sayginlarnakliyat.com/roro-nedir

Instagram Hesabı‘mızı da takip edebilirsiniz!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*