Otonom Araçlar ve Lojistik

LOJİSTİK SEKTÖRÜNÜN DİJİTAL DÖNÜŞÜMÜ

Dijitalleşen yeni dünyamızın en önemli sektörlerinden birisi haline gelen Lojistik sektörü kendisini ilerletmek ve çağa ayak uydurmak amacıyla otonom araçlarla Tedarik Zincirine radikal türde yenilik getirdi. Yeniliklerin beraberinde hem Nihai Tüketicide hem de Endüstriyel Tüketicide merak uyandırdı. Henüz otobanda hizmete sunulmadı. Şuan sadece gözetimli bir şekilde havalimanlarında, limanlarda, konteyner taşımacılığında kullanılan bir ekipmandır. Gelin sizlerle otonom araçların Tedarik Zincirine etkisini, olumlu ve olumsuz yönlerini inceleyelim, şimdiden keyifli okumalar.

LOJİSTİKTE OTONOM ARAÇLAR: ETKİLERİ NELERDİR?

Öncelikle lojistikte otonom araçların ardındaki fikrin neden güvensiz olduğunu açıklarsak bunun nedeninin GOOGLE otonom arabası Mountain View’da düşüşü olduğu söylenebiliriz.

Ancak onlar Google’ın otonom araçlarının tek bir olay olmadan 1,4 milyon milden fazla yol kat ettiğini söylemeyi unuttular.

Sürücüler dünya çapındaki trafik kazalarının % 94’ünden sorumlu olduğundan, bir insan sürücünün bir bilgisayarla değiştirilmesinin araba kazalarının sayısını azaltacağı ve yolları daha güvenli hale getireceği sonucuna varmak zor değildir. Ancak önümüzdeki birkaç yıl içinde otonom araç teknolojisi başka ne değişecek? Şu anda büyük bir pazar artışı ile karşı karşıya olan lojistik endüstrisini kesinlikle bozacaklar

Lojistiğin 7 doğusunu yerine getiriyor; Doğru ürünü ,doğru yerde, doğru zamanda, doğru kişiye, doğru fiyattan, doğru şekilde ve doğru yolla ulaştırılasında ve Tedarik Zincirinin dağıtım kanalında katkı sağlıyor. İsterseniz şimdi de olumlu ve olumsuz taraflarını ele alalım.

OTONOM ARAÇLARIN OLUMLU ETKİLERİ

1969 tarihinden sonra Endüstri 4.0 hayatımıza yön verdi. İnternet, yazılım ,kodlamalar etkisiyle Yapay Zeka, RFID,  ERP, MRP , Otomatik Depo düzeni X- Ray cihazları ve Otonom araçlar Tedarik Zincirini içinde yer alan  Lojistiğin kolaylaştırıcı unsurlarıdır. Süreç türünde yenilikler güncel teknolojik değişikliklerle yol açtı. Son zamanlarda viral olan otonom araçlar hızlı ve hasarsız teslimin trafikteki yolcu ve yayaların can sağlığını düşünerek otomatik sensörleriyle kazaları engelliyor. Sürücülü araçlara göre  zorunlu mola saatlerini azaltarak yükün daha az zamanda teslim edilmesini ve yakıt tüketimi ile hem çevreye duyarlı emisyon azalımınım hem de maliyeti minimize eder. En optimal Pazar türününde Endüstriyel pazara yoğunlaşması muhtemeldir.

OTONOM ARAÇLARIN OLUMSUZ ETKİLERİ

Hiçbir yapay zeka insan beyninden daha doğru değildir. Sürücüsüz araçlar iş gücünü zayıflamasına ve toplumda işsizliğe yol açabilir. Türkiye’de aktif olması tartışma konusu haline gelebilir. Oldukça karmaşık olan ve bir ağacın dallarına benzeyen tedai zinciri Yönetimin İçinde yer alan Lojistik Kavramında karışıklığa yol açabilir

KARA YOLU TAŞIMACILIĞI

Otonom araçlar sadece sürücü kaynaklı hataları ortadan kaldırmakla kalmaz, araç güvenliğini artırırken aynı zamanda eşyaların varış noktasına güvenli bir şekilde ulaşmasını da sağlar. Günümüzde otonom araçların gündüz veya gece, yaz veya kış kullanılması fark etmeksizin tüm kazaların %90’ının daha az hata yapmasına neden olan insan hatasıdır. Ancak otonom araçlarla kaza sayısı azalsa da, insan sürücülerden biraz daha iyi olmak yeterli olmayacak gibi görünüyor. Halkın güvenini kazanmak için bu araçların önemli ölçüde daha az kaza yapması bekleniyor. Son teknoloji karayolu taşıma araçlarında bir ağır taşıt şoförünün henüz görüş açısında olmayan kazaların ya da yol çalışmalarının bilgisi doğrudan kendisine iletilebildiği görülmektedir. Bu durum otonom araçlarda insan kaynaklı kazaların azalmasında büyük bir etken olmakta ve firmaları bu tür araçları kullanmaya sevk etmektedir.

HAVA YOLU TAŞIMACILIĞI

Drone uygulamaları, lojistik endüstrisi için gelecek vaat eden pek çok özelliğe sahiptir. Yoğun nüfuslu, yapılaşmanın fazla olduğu şehirlerde lojistik operasyonların belirtilen zamanlarda tamamlanması için önemli bir görev üstlenen drone’lar da lojistik hizmetinde müşteri memnuniyetini maksimum seviyeye taşır. Son çalışmalara göre, kargo amaçlı kullanılacak drone çeşitlerinin 300 kiloyu aşkın ağırlık kaldırabildikleri görülmüştür. Ek olarak, drone kullanımının yaygınlaşması hızlı kargolama imkânları ile müşteri memnuniyetini hayli üst seviyeye taşımaktadır. 

Ekipmanlardan çıkıp, uçak kısmına göz atacak olursak, Boeing aslında 2020’de tamamen otonom olarak uçan küçük bir test uçağına sahip olmayı planladı. Geri itmeden başlatmaya, yuvarlanmaya, fırlatmaya, uçmaya, inmeye, geri dönmeye ve park etmeye kadar. Bu, elbette, 737 Max krizinden sonra ve mevcut pandemi ile birlikte artık beklenmiyor. Bununla birlikte, geçen yıl Boeing’in otonom yolcu hava aracı prototipi, ilk test uçuşu sırasında kontrollü bir kalkış, havada durma ve iniş gerçekleştirdi.

DENİZ YOLU TAŞIMACILIĞI

Denizyolu taşımacılığı dendiğinde akla ilk gelecek konu gemiler olsa da aslında denizyolu taşımacılığı gemilerden çok daha fazla detay içerir. Liman ekipmanları ne kadar otomasyon ile iç içe geçmişse, liman verimliliğinin de o kadar üst noktaya çıktığı su götürmez bir gerçektir. T-Pod kamyonları bu ekipmanlar için makul bir örnektir.

Lojistik şirketi DB Schenker, Kasım 2018’den bu yana İsveç’teki tesislerinde otonom T-Pod kamyonlarını kullanıyor. Bu kamyonlar 200 km’ye (yaklaşık 124 mil) kadar menzile ve 15 EUR palet yükleme kapasitesine sahip tamamen elektrikli bir kamyon. Araç 85 km/sa (yaklaşık 53 mph) hıza kadar çıkabilir ve uzaktan izlenir. Daha fazla yükleme kapasitesi ve optimize edilmiş enerji tüketimi sağlayan T-Pod’da sürücü kabinine gerek yoktur.

Çin’in ilk otonom kargo gemisi , Aralık 2019’da ilk yolculuğuna çıktı fakat beklentiyi karşılayamadı. Gerek tek konteyner taşıması gerekli, kısa mesafelerden çıkamaması yaygın kullanılamaması için yeterli sebepler oldular.

LOJİSTİKTE OTONOM ARAÇLAR


MAVİ KAMYON HI-WAY

HI-WAY

İş akışı otomasyonu ile işi daha kısa sürede ve çok daha az çaba ile yapabilirsiniz. Temel amaç, tekrarlayan ve sıkıcı görevleri veya programlama, uygulamalar veya teknoloji ile daha iyi ele alınabilecek herhangi bir manuel işlemi belirtmektir. Otomasyon, robotlar, yapay zeka ve makine öğrenimi ile üretim sürecini çok daha verimli hale getirdi. Otomasyonla insan hatalarının olanakları azalır.

AI teknolojisinin en dikkat çekici uygulamalarından biri otomatik araçlardır. Kendi kendine giden araçlar fikir bir zamanlar sadece bir bilim kurgu rüyasıydı, şimdi uygulanabilir bir gerçeklik haline geldi. Bireyler biçimlendirici aşamalarında bu yenilikten şüphe duysalar da, sürücüsüz araçlar ulaşım alanına yeni giriş yaptı.

Hepimiz Tesla’nın kendi kendini süren araçlarının farkındayız. Ve şimdi bağımsız taksiler Tokyo’da çalışmaya başladı. Güvenlik nedeniyle, şu andan itibaren sürücünün araçta oturması ve sürüş sürecini denetlemesi ve zaman zaman kontrolü ele alması gerekiyor

Otomasyonun lojistik endüstrisini tam olarak geliştirerek dönüştürmesi bekleniyor:

 • Daha Yüksek Güvenilirlik.
 • Gelişmiş Performans.
 • Maliyetleri Düşürdü.

ABD Ulaştırma Bakanlığı’nın Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi’ne (NHTSA) göre, araba kazalarının% 94’ü insan hatasına bağlanabilir. Bu nedenle, yol güvenliği ajansları ve otomotiv OEM’leri, trafik kazalarını ve ölümleri azaltan kendi kendine giden arabalara odaklanmaktadır. Kamyonlarda, güvenlik iyileştirmesinin yanı sıra, kendi kendine sürüş özellikleri, sürücü ve personel giderlerini destekleyen operasyonel maliyetleri azaltabilir.

Otomasyonun modern dünyada trend haline gelmesiyle, kendi kendine giden araçlar yavaş yavaş hayatımıza doğru ilerliyor. Bir insan sürücüye yardımcı olan otomasyonun kaza sayısını azaltması ve sokakları daha güvenli hale getirmesi beklenmesine rağmen, birçok insan lojistikte kendi kendine giden araçların güvensiz olduğunu düşünüyor. Kendi kendine giden araçlar da dahil olmak üzere birçok isimle bilinir:

 • Sürücüsüz Araçlar
 • Robotik Araçlar,
 • CAV’lar

Birçok lojistik şirketi bu teknolojiyi filolarına dahil etmek için filosuna dahil ediyor. Ayrıca, kendi kendine giden kamyonların popüler bir fikir haline gelmesiyle, bakım maliyetleri yüzde 45’e kadar azalacaktır.

Kendi kendine giden kamyonlar ve kendi kendine giden arabalar, otonom sürüş için yapay zeka sistemlerini çalıştırmak için benzer teknolojiyi kullanır. Bununla birlikte, bir kamyonun ağırlığı bir arabadan önemli ölçüde daha yüksektir ve bu nedenle, birincisini durdurmak için geçen süre daha uzundur ve kazaları önleme yeteneği daha azdır. Tarihsel olarak, otomotiv OEM’leri park yardımı, seyir kontrolü, şerit merkezli direksiyon ve eller serbest direksiyon gibi kendi kendine sürüş teknolojisinin geliştirilmesine yatırım yapıyor. Bununla birlikte, kamyonlarda, özellikle ağır araçlarda bu teknolojilerde sınırlamalar vardı.

Bu endüstri dışındaki birçok insan, lojistikteki otonom araçların lojistik çalışma sürecinin önemli bir bölümünü zaten aldığını bilmiyor. Açık yolda binlerce ton mal taşıyan özerk kamyonlar olmamasına rağmen, otonom forkliftler ve robot kolları modern depolarda ortak bir teknoloji parçasıdır. Birbirlerine bağlanarak ve esnek konveyör bantları oluşturarak depo alanı içinde mal yükler, boşaltır ve taşırlar. Bu görevler, gelişmiş sensörlerin yanı sıra vizyon ve coğrafi rehberlik teknolojisini gerektirir. Depolara ek olarak, havaalanlarında, limanlarda ve bahçelerde lojistikte otonom araçlar da görebiliriz.

Yine de, bu açık yolda otonom sürüşten çok uzak. Lojistiğin geleceği, mal teslim eden büyük otonom kamyonları içerecek. Otonom forkliftler daha sonra paketleri boşaltacak ve bir konveyör bandı ve robot kolu ağı kullanarak yerine koyacaktır. Bazı kamyon üreticileri, ilk tamamen özerk ağır yük araçlarını tanıtmak için önemli adımlar atmışlardır.

NASIL ÇALIŞIYORLAR?

Akılda tutulması gereken bir şey, kendi kendine giden araçların mekanizmasının kamyonların mekanizmasından çok farklı olmasıdır. Kendi kendini yöneten bir araç, insan müdahalesi olmadan kendini yönetebilen bir araçtır.

Kuşkusuz, otomatik kamyonlar araçlarla benzer sürüş koşulları yaşayacaktır. Ancak onları diğer araçlardan farklı kılan birkaç faktörü göz önünde bulundurarak, daha karmaşık eylemler gerçekleştirmeleri gerekecektir. Bu faktörler içerebilir:

 • Ağırlıkları
 • Boyut
 • Çapraz Rüzgarlar
 • Hava ile Çalışan Frenler
 • Treyler Aksamaları

ŞİMDİYE KADAR PİYASAYA SÜRÜLEN MODELLER

Yarı özerk kamyonun Mercedes-Benz prototipinin 2025 yılında piyasaya sürülmesi planlanıyor. Bu modelin bilgisayarı sürücünün yerini tamamen almayacak, ancak kabin içinde başka şeyler yapmalarına izin verecek. Bu nedenle, otonom otomobillerde olduğu gibi, otonom uzun mesafe yük araçlarının geleceği, seyir kontrolünün gelişmiş versiyonlarıyla başlayacaktır. Mercedes-Benz yetkilileri de bu modelin uzun mesafeli lojistiği daha ucuz, daha güvenli ve daha çevre dostu hale getireceğini belirtti.

NE BEKLEYEBİLİRİZ?

Önümüzdeki birkaç on yıl içinde, otonom araçlar otomatik lojistik sürecinde destekleyici bir rol oynayacak. Bu teknoloji, zorlu durumlarda en güvenli manevraları hesaplayarak sürücülerin potansiyel tehlikelerden kaçınmasına yardımcı olacaktır. Bu, trafik kazalarının sayısını büyük ölçüde azaltacaktır, ancak lojistik süreçlerinin tam bir makine alımının en az 50 yıl beklemesi gerekecektir .

Şu anda, tamamen otonom kamyonlar, kamyonların hareketinin önceden tanımlanmış coğrafyalarla (mayınlar, depolar, askeri üsler, vb.) Sınırlı olduğu sınırlı alanlarda konuşlandırılmaktadır.) Ancak, otoyol / otoyol lojistik uygulama kamyonlarının bir insan sürücü tarafından kontrol edilmesi gerekir. Bu kamyonlar yavaş yavaş seviye 1, seviye 2 ve seviye 3’ten kendi kendine sürüş özelliklerini benimsemektedir .

OTOMASYON SEVİYELERİ

Şu anda, kendi kendine giden araçlar küresel olarak Seviye 1’den seviye 3’e özerkliğe düşmektedir. Kuruluşlar şu anda yüksek düzeyde bilgisayarlı sürüş sağlamak için Seviye 4 ile uğraşıyor ve son hareket Seviye 5’e: aracın kendisinin karar verdiği tamamen robotize veya kendi kendine sürüş.

Seviye 0

Otomasyonu yok.

Seviye 1

En minimaldir ve ‘sürücü yardımı’ olarak tasvir edilmiştir. Araçların tek bir otomatik perspektifi vardır; ancak sürücü hala kontrol altında.

Seviye 2

Bu seviyede, araçların ‘kesirli otomasyonu’ vardır. Bugün bulunduğumuz yer, araçların bilgi kaynaklarını analiz ederek hızı ve yönlendirmeyi değiştirebileceği yer.

Seviye 3

Araçlar bu seviyede ‘kısıtlayıcı otomasyona’ sahip olarak nitelendirilir. Bu, bir aracın güvenlik işlevlerini kontrol edebileceği yerdir. Sürüşün tüm parçaları otomatiktir, ancak gerekirse sürücü kontrolü ele geçirebilmelidir.

Seviye 4

Bu seviye ‘yüksek otomasyona’ sahiptir. Burası, araçların kontrollü bölgelerde tamamen kendi kendine sürüleceği yerdir. Seviye 4 araçlar mümkün olduğunda, içeri girebilecekler metropol bölgeleri, haritaları kullanın, makineden makineye bilgi alışverişi yapın.

Seviye 5

Bu seviyede, araçlar her ekolojik durumda ‘tamamen bağımsız’dır. Bu ve seviye 4 arasındaki hayati ayrım, bir insan sürücünün varlığının zorunlu olmamasıdır.

Renault, Nissan ve Waymo şimdiye kadar bazı ülkelere kendi kendine giden taksiler ve nakil idareleri sunmayı planlıyor.

Bağımsız araçlar, insan sürücüleri ile benzer şekilde çalışır, ancak insan içgüdülerinin yerini alan cihazlar, radarlar, GPS ve ultrasonik sensörler ile.

E-ticaret sektöründe artan rekabet gibi yükselen piyasa faktörleri geleneksel lojistik sektörüne baskı oluşturmaktadır. E-ticaret son on yılda üstel büyümeye tanık oldu ve bu nedenle karayolu trafiği arttı. Ayrıca, e-ticaret sektöründeki rekabet artmış, bu da ürün dağıtım hızında iyileşmeye ve lojistik sektöründe nakliye maliyetlerinde bir azalmaya yol açmaktadır. Bu nedenle, kamyonlarda kendi kendine sürüş özelliklerinin benimsenmesi artıyor ve birçok kamyon OEM’i, seyir kontrolü, acil frenleme, şeritten ayrılma uyarı sistemi ve çarpışma önleme sistemi gibi kısmi kendi kendine sürüş özellikleri sunuyor. Kamyon OEM’leri, kamyonların takımlanması, sınırlı coğrafya için tamamen otonom kamyonlar ve otoyollar için yarı otonom kamyonlar içeren otonom / yarı özerk kamyonlarla denemeler yapıyor.

Şu anda, dünyadaki kamyonların çoğu insan sürücüler tarafından yönlendiriliyor ve malların güvenliğini ve teslimat hızını izlemek için çok sınırlı bir teknoloji var. Bu zorlukların üstesinden gelmek için kamyon OEM’leri ve filo sahipleri, sevkıyat ve varlıkları izlemek için telematik sistemleri kuruyorlar. Bu sistemler, ekipman maliyeti ve servis sağlayıcıya yapılacak yıllık / aylık ödemelerle maliyetli oldukları için ‘eklenir’ ve işletme maliyetini artırır. Otonom sürüş teknolojisinin benimsenmesi arttıkça, telematik hizmeti otonom sürüş paketlerinin bir parçası olabilir ve maliyetleri düşürebilir.

YARI OTOMATİK KAMYONLARIN TAKIMLANMASI

Otomatik araç teknolojisi şirketleri ve kamyon OEM’leri, araç takımının yakıt verimliliğini artırmak için araç müfreze teknolojisini deniyor (çamaşır, araçları birlikte gruplandırarak aerodinamik sürüklemeyi azaltır), güvenlik ve operasyonel verimlilik. Kamyonların takımlanması, Kuzey Amerika ve Avrupa’daki birçok lojistik şirketi için maliyet tasarrufu sağlayan bir seçenek olarak ortaya çıkmaktadır. Şu anda, takım teknolojisinin benimsenmesi yeni bir aşamadadır ve önümüzdeki yıllarda takımlama teknolojisi otonom kamyon sistemlerinin evrimi ile gelişecektir

TANIMLANMIŞ COĞRAFYALAR İÇİN TAMAMEN OTONOM KAMYONLAR

OTONOM KAMYONLAR

Otomobillerin aksine, kamyonlar tüm yaşamları boyunca öncelikle sınırlı coğrafyalara çalıştırılabilir. Örneğin, madencilik kamyonları, depo kamyonları ve çiftlik kamyonları / araçları, aracın ömrüne bağlı olarak belirli bir süre için belirli bir coğrafyada çalıştırılabilir. Bu kamyonların çalışması, otoyollardaki geleneksel kamyonlarla karşılaştırıldığında otomatikleştirilebilir Birçok maden, operasyonel verimliliği artırmak ve insan kayıplarını azaltmak için otonom nakliye (sürüş) sistemlerine yatırım yapıyor. Meşgul rotalarının tanımlanabildiği ve otomatik kamyonların ek güvenlik özellikleriyle konuşlandırıldığı lojistik uygulamalarındaki denemeler için benzer teknoloji uygulanabilir .

İLERİ YOL

Kamyon OEM’leri, lojistik sektörü için ürün teslim hızı, güvenlik sorunları ve yetersiz taşıma kapasitesi gibi sorunlarla mücadele eden tamamen özerk kamyonlar geliştirmeye yatırım yapıyor. Bununla birlikte, bu yarı özerk ve otonom kamyonların pazara girmesi en az 2-5 yıl sürecektir. (Yarı özerk ve otonom kamyonların penetrasyonunun önümüzdeki 5-10 yıl içinde lojistik pazarında artması ve geleneksel filo sahiplerinin (manuel kamyon kullanan) iş modellerini bozması bekleniyor, geleneksel filo sahipleri alternatif teknolojiler arayabilir nakliye maliyetini azaltmak. Birçok teknoloji şirketi (Peloton, Continental, TomTom, vb.)insan tarafından işletilen kamyonlar için müfreze sistemleri geliştirmektedir. Bu sistemlerin temel amacı, gelecekte büyük filo sahipleriyle rekabet etmelerine yardımcı olabilecek geleneksel filo sahiplerinin (küçük ve orta ölçekli filo sahipleri) yakıt tüketimini azaltmak ve teslimat hızını artırmaktır.

YENİ İŞ MODELLERİ

Otonom kamyon teknolojisi lojistik sektöründe gittikçe olgunlaştıkça, gelecekte birçok yeni iş modeli ortaya çıkabilir.

PERFORMANSA DAYALI SÖZLEŞMELER

Şu anda, mevcut kamyonlar için özerk bir sürüş sisteminin (ve takım teknolojisinin) uygulanması maliyet yoğun bir süreçtir ve ulaşım sektörlerindeki marjlar çok ince olduğundan, birçok filo sahibi bu teknolojileri kuramaz. Önde gelen hafriyat ekipmanı üreticilerinin ve kamyon OEM’lerinin çoğu, madencilik şirketleri için sözleşme bazında otonom nakliye teknolojisi sunmaktadır. Genel olarak, bu sözleşmelerin ödenmesi, otonom araçların taşıma malzemesindeki performansına bağlıdır .

LOJİSTİK İÇİN KULLANDIKÇA ÖDE HİZMETİ

Dijital teknolojinin penetrasyonu lojistik sektöründe arttıkça, birçok girişim isteğe bağlı lojistik hizmetleri sunmaktadır. Bu girişimlerin birçoğu, müşterilerin makinenin / aracın gerçek kullanımı için ücretlendirildiği “kullandıkça öde” modeline dayalı lojistik hizmet sunmaktadır (Bkz. EXHIBIT 8). Şu anda, bu araçlar varlık izleme cihazları ve telematik sistemleri tarafından izlenmektedir. Bu hizmetlerden yararlanmak için, sürücü şirket için bir zorunluluktur veya tüketicilerin ticari lisanslara sahip olması gerekir. Bu nedenle, “kullandıkça öde” nin büyümesi sınırlıdır. Ancak, senaryo önümüzdeki 5-10 yıl içinde tamamen otonom kamyonlarla değişebilir .

PAYLAŞILAN LOJİSTİK

Şu anda, birçok girişim, nakliye, lojistik ve nakliye şirketlerini dijital ağlar (web veya mobil uygulama) üzerinden bağlayarak lojistik ulaşım sisteminin kullanılmayan kapasitesini kullanmaya odaklanmaktadır . Bu girişimler, şirketlerin (filo sahipleri) mevcut navlun için bir veri tabanından geçmelerine ve mevcut araç kapasitelerini pazarlamasına olanak tanır. Tüketiciler mevcut kamyon seçeneklerini ve ilgili bilgileri (zaman aralığı, kullanılmayan kapasite, planlanan rota vb.) Görüntüleyebilir.) önceden. Tüketiciler teslimat süresi, kapasitesi ve maliyeti göz önünde bulundurarak mümkün olan en iyi seçeneği seçebilir.

PİYASADA YÜKSELEN OYUNCULAR

Takım, telematik ve otonom sürüş gibi teknolojilerin tanıtılmasıyla lojistik endüstrisinin dinamikleri değiştikçe, piyasada yeni oyuncular ortaya çıkıyor.

TEKNOLOJİ ŞİRKETLERİ

Şu anda, filo sahipleri tarafından işletilen yollardaki kamyonların çoğunluğu seviye 0 veya seviye 1 kamyonlardır . Filo sahipleri oldukça rekabetçi lojistik sektöründe mücadele ediyor ve e-ticaret sektörünün dünya genelinde büyümesi de filo sahibi üzerindeki baskıyı artırdı. Teknoloji şirketleri (platooning ve telematik sistem sağlayıcıları – Peloton, Continental vb.)bu fırsatları tanımlamış ve şu anda uygun maliyetli çözümler geliştirmektedir.

Teknoloji sağlayıcıları şu anda yakıt tüketimini azaltmak ve filonun güvenliğini artırmak için müfreze çözümleri (mono marka araçlar için müfreze çözümü sunuyor) sunmaktadır. Gelecekte, takımlama lojistik endüstrisinin ayrılmaz bir parçası olabilir. Mono marka takım ve çok markalı takımlar yaygın olarak benimsenebilir ve mevcut navlun kapasitesi önümüzdeki 5-10 yıl içinde iki katına çıkarılabilir.

LOJİSTİK ŞİRKETLERİ KAMYONLARINI VE MİNİVANLARINI ÜRETEBİLİRLER

Lojistik şirketleri (çoğunlukla seviye-1), şirketlere son mil teslimatı için minivan ve kamyon geliştirmelerini sağlayan özerk teknoloji ile ortaklık yapmaktadır . Lojistik şirketleri, son mil teslimatının çok önemli bir faktör olduğu büyüyen e-ticaret sektörüne odaklanarak otonom sürüş teknolojisine yatırım yapıyor.

OTONOM ARAÇ GELİŞİMİNİ NE ETKİLEYEBİLİR?

Şu anda, Amerika Birleşik Devletleri ve gelişmiş dünyanın geri kalanı, profesyonel kamyon sürücülerinde büyük bir sıkıntı ile karşı karşıyadır. Örneğin, Amerikan Kamyon Birliği, lojistik endüstrisinin 38.000’den fazla sürücüye kısa olduğunu belirten resmi bir açıklama yayınladı. Bu eğilimler, e-ticaretin etkisi nedeniyle önümüzdeki birkaç on yıl içinde devam edecektir. Bugün, e-Ticaret lojistiği konusunda uzmanlaşmış birçok şirket var. Bunlar ve diğer birçok şirket, iyi bir sicile sahip düzinelerce güvenilir sürücüye ihtiyaç duyuyor.

Bu eğilimler, özellikle büyük lojistik şirketleri kamyon üreticilerinin özerk araç geliştirme programlarına yardım etmeye karar verirse, otonom kamyon gelişimini hızlandırabilir. Bu çoğu uzman için sürpriz olmayacak çünkü emek lojistik endüstrisinin en büyük maliyetleri arasında. Otonom kamyonlar bu sorunu çözebilir. Uygulamalarının ilk aşamalarında, kamyoncuların işleri hakkında endişelenmelerine gerek kalmayacak. Bir kamyon şoförünün sürüş sürecindeki rolü, bir geminin ilk subayına benzer olacaktır.

Görevleri, koşulların zorlaştığı zaman devreye girmek olacaktır. Kamyon sürücüleri otonom araç uygulamasının ilk yıllarında işlerini sürdürebilse de, çoğu uzman bu sürecin filo dağıtımcılarının, kamyon mekaniğinin ve el işçilerinin sayısını azaltacağı konusunda hemfikirdir.

Çoğu uzman, otonom araçların önümüzdeki on yıl içinde tamamen kullanılabilir hale geleceğini ve lojistiğin kârlara büyük ölçüde bağımlı olduğunu kabul ettiğinden, bu değişiklikler düşündüğümüzden daha erken kapımızı çalabilir.

Uzun mesafeli yük kamyonlarında otomasyonun uzun mesafeli geçişler yapması beklenmektedir.

 • Daha az pahalı daha güvenli
 • Daha az karbon ayak izi ile.

Bu teknoloji, her durumda en güvenli hareketleri hesaplayarak sürücülerin engelleri atlatmasına yardımcı olacak ve kaza sayısını azaltacaktır.

 • Dünya çapında sürücü sorunu yok

Nakliye işindeki nitelikli sürücü sayısı demografi nedeniyle daha azdır. Kendi kendine giden kamyonların kullanılması bu boşluğu doldurabilir.

Kendi kendine giden kamyonlar daha yaşlı sürücülere veya engelli bireylere yardımcı olabilir ve onlara iş fırsatı verebilir.

 • Taşımacılık Giderlerinin Azaltılması

Kamyonlar, gecikmeleri önlemek için kursların nasıl değiştirileceğini anlayabilecek ve sürekli olarak ideal hızda sürecekler.

Her kamyonun tam zamanlı bir sürücüye ihtiyacı vardır ve bu sürücünün dinlenmek veya yemek için mola vermesi gerekir. Bağımsız bir kamyon her yıl 365 gün günde 24 saat varsayımsal olarak sürebilir. Ürünler şoförsüz taşınabilseydi, kargo gönderen kuruluşların çalışma giderleri% 40’a kadar azalırdı.

KAMYON TAKIM

Otomatik nakliye, kamyonların takımlarının oluşumuna etkili bir şekilde izin verebilir: benzer bir rotaya giden birkaç kamyon, bir birimi şekillendirmek için M2M yazışmaları yoluyla düzenlenir. Ana kamyon hızı ve rotayı ayarlar, diğerleri onu takip eder, yönlendirir ve fren yapar.

Birçok şirket bugünlerde sürücüsüz araçları test ediyor olsa da, insanlar otomatik bir aracın gerçekte ne anlama geldiğinden emin değiller. Bunun yanı sıra, birçoğu hala sunduğunu iddia ettiği güvenlik konusunda şüphelidir.

OTONOM ARAÇLAR LOJİSTİK GÜNDEMİNDE BİR TARTIŞMA KONUSU

Lojistik endüstrisindeki birçok şirket, muazzam kendi kendine giden kamyonları, ürünleri taşımaya başladı. Bazı kamyon üreticileri, ilk tamamen kendi kendine giden ağır hizmet kargo araçlarını yapmak için yeni gelişmeler kaydetti.

Yarı kendi kendini yöneten kamyonun Mercedes-Benz modelinin 2025 yılında ortaya çıkması planlanıyor. Bu mevcut model sürücünün yerini tamamen almayacak, ancak kamyonun içinde başka şeyler yapmalarına izin verecek.

19 ülkede yapılan bir anket, şirketlerin dörtte üçünden fazlasının önümüzdeki on yıl içinde sürücüsüz kamyonların gerçekçi olduğunu düşündüğünü gösterdi. Neredeyse üç şirketten biri, özerk teknolojinin önümüzdeki beş yıl içinde kurulmasını bile bekliyor. Ancak, Uluslararası Karayolu Taşımacılığı Birliği (IRU) gerçekçiliği teşvik ediyor; otonom kamyonların kurulabilmesi için öncelikle dijital altyapının kurulması gerekiyor. Otonom araçlar, yol altyapısının ve şirketlerin genel konseptine uymalıdır.

Yine de, özerklik köşede ve dezavantajlar da dâhil olmak üzere bütün sorunları göz önüne almak gerekmektedir. Otonom sürüşle ilgili diğer sorular, bilgisayar korsanları veya uzaktan kumanda tarafından manipülasyon olasılıklarıdır. Otonom kamyonların yasal durumu da henüz tam olarak netleşmemişken günümüzde bir kaza olması durumunda kazaya sebep olan yani sürücü sorumludur. Ancak sürücüsüz bir kamyonla bir kaza olması durumunda sorumlu kim?

Yakın tarihli bir araştırmaya göre, muhtemelen hafif kamyonların yalnızca yaklaşık %10’u 2030’dan itibaren otonom olarak gidecek. Ayrıca bir sürücüye ihtiyaç duyulacağı için teslimat trafiğinde de avantajlar daha az olacaktır. Uzun mesafe taşımacılığında ise, 2030’dan itibaren otonom araçların %20’lik bir payının zaten mevcut olması bekleniyor. Ancak mallar 2030’a kadar otonom araçlarla taşınmayacak; otonom gemiler ve trenler bugün zaten var ve uçaklar büyük ölçüde otomatik pilotta uçuyor.

Instagram Hesabı‘mızı da takip edebilirsiniz!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*